Fototapety w łazience i w kuchni

Dekoracje wkroczyły do naszych łazienek nie tak dawno, zaledwie kilkanaście lat temu. Oczywiście wcześnie też nie było tak źle, ale mówimy o nowoczesnych rozwiązaniach dekoracyjnych. Dopóki w kuchni była wilgoć i osad ze spalanego gazu ziemnego, to żadna dekoracja nie miała większego sensu. Łazienka zaś wymaga dobrej jakości wykończenia, żeby można było zrobić krok dalej.

Dzisiaj nie ma z tym problemu, kuchenki są elektryczne, a wykończenie wnętrza jest na wysokim poziomie. Dlatego dekoracje kuchni i łazienek są już na porządku dziennym. Bardzo dobrze w tych pomieszczeniach spisują się fototapety, które wcześniej nie miały tam prawa wstępu. Nie szkodzi im wilgoć, można je zmywać, są odporne na zarysowanie. Jak to jest możliwe przy tak delikatnym materiale?

Same w sobie fototapety do kuchni i łazienki nie są odporne na wodę, czy uszkodzenia mechaniczne. Trzeba je do tego odpowiednio przygotować. Fototapety z papieru syntetycznego trzeba laminować, czyli pokryć cieniutka warstwa tworzywa sztucznego. Chroni je przed wilgocią, fototapety można myc na mokro. Do pewnego stopnia odporne są również na zarysowanie. Cena laminowanej fototapety jest wyższa, ale w trosce o trwałość dekoracji warto to zrobić.

Inna metoda zastosowania fototapety w kuchni lub w łazience wymaga użycia fototapety samoprzylepnej drukowanej na folii. Jest to bardzo cienka fototapeta i nie może być przyklejona bezpośrednio na ścianę, bo będzie widać najdrobniejsze nierówności. Dlatego stosuje się specjalną metodę polegająca na pokryciu fototapety klejem po stronie wydruku i naklejenie jej pod szybę. Szyba spełnia te samą funkcje ochronną co folia laminatu w fototapecie papierowej. Obydwie wersje fototapety nadają się do łazienki i do kuchni, w której fototapeta może zastąpić płytki ceramiczne na ścianie. W kuchni można oczywiści naklejać zwykłe fototapety papierowe bez żadnej ochrony. Ciekawe zastosowanie do odnawianie mebli kuchennych za pomocą fototapety samoprzylepnej, którą okleja się fronty. Trzeba oczywiście zachować spójność stylistyczna wybierając podobne motywy.